Muzyka w aucie

Internetowe radio w radioodbiorniku samochodowym?

Otóż tak! Tani i szybki internet w smartfonie (nie mówiąc już o samym smartfonie) otworzył bramę do świata zupełnie nowych możliwości – i do dodatkowych usług jak wszelkiej maści zamówień online, do nawigacji online, do radia online – Również podczas jazdy samochodem! A stało się to możliwe głównie z dwóch powodów:

1. Wzrost szybkości transmisji w sieciach komórkowych.
Odkąd łącza sieci telefonii komórkowej w mieście i poza miastem pozwoliły na internetową transmisję radiową (webcasting) na poziomie 96 kbs, słuchanie w telefonie (np. podczas spaceru lub podróży) muzycznych stacji nabrało sensu. I choć jeszcze dziś jest sporo stacji nadających sygnał słabszej jakości – na poziomie 64 kbs, to są to głównie stacje informacyjne i publicystyczne. Przypomnijmy: Gdynia Radio nadaje strumień audio w jakości próbkowania 128 kbs mp3 stereo – co za tym idzie jakość tak nadawanego dźwięku jest na poziomie przeciętnej stacji fm. Oczywiście możliwe jest nadawanie w wyższej jakości (256 a nawet 320 kbs) lecz poza strefami zurbanizowanymi tj. tam gdzie łącza internetowe bywają wolniejsze prawdopodobnie często dochodziłoby do przerw w odbiorze sygnału.

2. Spadek cen za transmisję danych w sieciach komórkowych.
Dziś dostęp do treści zawartych w internecie nie jest już ograniczony wysokimi rachunkami. Konkurencja na rynku wymusiła spadek cen za połączenia komórkowe, w tym i za korzystanie z internetu na smartfonie. Ceny spadły do tego stopnia, że dziś podczas oglądania filmów na YT  lub w innych serwisach video mało kto myśli o limitach transmisji lub przekroczeniu miesięcznego budżetu. Tym bardziej podczas korzystania z mniej „megabajtożernych” transmisji danych jak przeglądanie mediów społecznościowych i witryn internetowych oraz słuchania muzyki w systemach streamingowych i w radiach internetowych. A dzięki zmniejszeniu kosztów korzystania z internetu w Roamingu popularniejsze staje się zaglądanie do niego podczas zagranicznych podróży…

 

Jak można słuchać Gdyni Radio w samochodzie?

Są dwie możliwości:
Pierwsza –  przez smartfon podłączony do radioodbiornika samochodowego bezprzewodowo (bluetooth, wifi, transmiter-fm) albo przy użyciu kabla stereo – w telefonie wyjście na słuchawki, w radioodbiorniku (jeśli posiada) wejście aux / line in)
Druga –  bezpośrednio w radioodbiorniku. Już pojawiają się na rynku auta wyposażone w systemy nawigacyjno-muzyczne łączące się z internetem poprzez łącza sieci telefonii komórkowej. Samodzielnie, bez potrzeby podpinania telefonu  (same działają jak smartfon lub tablet – na kartę sim). Pojawiają się też zamienniki starszych zestawów audio + nawigacja już wyposażone w moduły łączności wifi lub komórkowej (3G, 4G i wyższej), dedykowane do konkretnych modeli aut.
Znajdujemy się w co najmniej 3 bazach stacji internetowych (vTuner, Airable, Tunein), z których korzystają producenci stacjonarnego i samochodowego sprzętu audio. A zatem, jesteśmy świadkami rodzenia się czego zupełnie nowego jeśli chodzi o możliwość słuchania (ulubionego) radia w aucie! A kto tego nie lubi? W dodatku radia, w którym reklamy nie są przerywane muzyką 😉

Aha, tylko niech nikomu nie przychodzi do głowy prowadzenie auta słuchając muzyki, audiobooka, itp. ze słuchawkami na uszach… od tego są głośniki w aucie! Bezpieczeństwo w pierwszej kolejności!

 

O tym jak słuchać Gdyni Radio w telefonie oraz w samochodzie czytajcie na podstronie jak nas słuchać 

 

 

Dobrego odbioru i szerokiej drogi,
życzy Zespół Gdyni Radio!

 

 

__________________________

„Gdynia Radio – świat w dobrym tonie!” ®