Wzdłuż i wszerz
czyli dookoła świata

Kilkanaście lat podróżowania po Ameryce Łacińskiej, Północnej, Europie i innych kontynentach. Setki zdjęć, mnóstwo wspomnień, opowieści i anegdot, przetarte szlaki, poznani ludzie, miłość do języka i kultury hiszpańskojęzycznej części świata, a także chęć dzielenia się swoimi podróżniczymi doświadczeniami. Z tego wszystkiego powstała nie tylko książka “Toros bravos sueltos, czyli podróże pewnego małżeństwa” – dwujęzyczna, do czytania po polsku i po hiszpańsku – ukazująca wyprawy autorów do Wenezueli, Boliwii, Meksyku, Gwatemali, Chile, Peru, Argentyny, na Kubę, a także podróże do wielu regionów Hiszpanii i Portugalii ale i kolejna pt. “Czy leci z nami królik” przedstawiająca podróże w różne części świata i jak podróżować wraz dziećmi.
A gdyby tego było mało to dodatkowo powstał cykl audycji radiowych “Wzdłuż i wszerz, czyli dookoła świata” gdyż Lila Poszumska i Arek Wójcik, założyciele gdyńskiej szkoły językowej “Todo La Mancha”, autorzy książek, podróżnicy – nie mogą nie tylko żyć bez ciągłego planowania nowych wypraw w różne strony świata ale i bez dzielenia się z innymi swoją niezwykłą pasją..!

– Lila Poszumska – ukończyła w Łodzi anglistykę i iberystykę – i to z Hiszpanią związała swoje życie. Jest pierwszą w Gdyni tłumaczką przysięgłą języka hiszpańskiego, a także (a może przede wszystkim) twórczynią i właścicielką Centrum Języka Hiszpańskiego „La Mancha”. Nie wyobraża sobie życia bez podróżowania, czuje się nieswojo, nie mając planów na przynajmniej dwie kolejne wyprawy. Skutecznie wdraża maksymę: „Nie wracam do miejsc, które już widziałam, bo życie jest krótkie, a trzeba jeszcze zobaczyć resztę świata”. Złamała ją tylko dla Hiszpanii i Islandii. Podczas wypraw z mężem i córką dba o to, aby mimo odległego miejsca cała rodzina czuła się jak w domu.
– Arek Wójcik – z zawodu informatyk, z zamiłowania podróżnik i fotograf, zafascynowany górami, zwłaszcza tymi wysokimi. Zwiedził prawie całą Amerykę Południową, zdobywając wulkany w Andach, m.in. sześciotysięcznik Licancabur w Boliwii. Swoją pasją do podróżowania zaraził żonę Lilę, z którą przejechał całą Wenezuelę, Kubę, Nową Zelandię, Skandynawię, Islandię i wiele innych krajów. Połączyła ich jeszcze jedna pasja – do języka i kultury hiszpańskiej. Arek jest miłośnikiem numizmatyki i historii tego kraju. Wie wszystko o każdej hiszpańskiej monecie, czy to z czasów starożytnych, czy nowożytnych.

Zapraszają:
LILIANA POSZUMSKA
ARKADIUSZ WÓJCIK

Sobota, godz. 09

 

Powtórki dla podróżników i globtroterów – i tych dużych i tych małych –  i tu, blisko i gdzieś tam, hen, hen daleko:


Sobota, godz. 19
Niedziela, godz. 01

____________________________

CET / GMT+1 / UTC+1  (jesienią i zimą)
CEST / GMT+2 / UTC+2 (wiosną i latem)
Sprawdź, która godzina jest teraz w Polsce
time.is/pl/Poland
____________________________

Czas trwania: ok. 20~40 min.

 


Social Media


Udostępnij / Share

 


Gdynia Radio lubi

 

__________________________
Back to Publicystyka